#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Akciové fondy v prosinci dovršily tragédii roku 2022

Vývoj hodnot podílových fondů zaměřených na akcie, a i na dluhopisy byl v prosinci negativní. Hlavní příčina se nemění. Jsou to rostoucí úroky hlavních světových centrálních bank, které tlumí výkon ekonomiky.

Byť mírně klesající, tak nepolevující inflace nutí zvedat úrokové sazby americký FED, naposledy o +50 bazických bodů na 4,5 procenta, i Evropskou centrální banku, naposledy taktéž o 50 bazických bod na 2,5 procenta. Úroky ale zvedá i centrální banka ve Švýcarsku či Velké Británii. To vše se promítá do vývoje na akciových a dluhopisových trzích.

„Růst výnosů tlačil níže ceny dluhopisů a obecně přísnější rétorika centrálních bank dopadla na ceny akcií, kde jsou hlavními riziky síla zpomalení ekonomiky, ceny energií a dlouhodobost inflace,“ vysvětluje investiční stratég skupiny Partners Martin Mašát.

Lepší náladě na finančních trzích nepomáhají ani současné poklesy inflace v hlavních evropských zemích i Spojených státech. A nepomáhají ani relativně solidní makroekonomická data. Analytici se totiž shodují v tom, že světovou ekonomiku čeká recese, měla být ale krátká a takzvaně mělká. A zároveň čím dál víc z nich upozorňuje na takzvané kreditní riziko.

Zdroj: iDnes.cz

zpět na výpis