#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Bujnoch střídá Bártu v boji s Písaříkovými

Podnikatel Tomáš Bárta a jeho společnosti EMTC a Lipa Learning skončily v konkurzu. Zůstaly po nich dluhy za stovky milionů a také jeden třeskutý právní spor, který získává nové obsazení. Jiří Písařík patří mezi nejbohatší české byznysmeny, společně s manželkou Hanou ovládají největšího alternativního dodavatele energií v Česku. Právní bitvu s Bártou dosud vyhrává. Zatímco Bárta je ze hry, otěže v bouřlivém případu přebírají jiné figury českého byznysu. A bolehlav z toho mohou mít zejména manželé Hana a Jiří Písaříkovi, majitelé obřího obchodníka s energiemi s tržbami přes 13 miliard korun.

Zdaleka nejzajímavějším pozůstatkem po jeho někdejší podnikatelské skupině je totiž nárok, byť právně značně problematický, na desetinu společnosti Bohemia Energy. Toho se Bárta vesměs neúspěšně domáhal od roku 2013 u soudu. Před několika dny se ale k podílu přihlásil Bártův insolvenční správce Jaroslav Brož, čímž letitý spor získává nové obsazení. „Po důkladném nastudování sporu jsem usoudil, že je mojí povinností zapsat obchodní podíl do majetkové podstaty Tomáše Bárty. Samozřejmě konečné slovo bude mít soud,“ hodnotí pro týdeník Hrot situaci brněnský advokát a zkušený zvláštní insolvenční správce Jaroslav Brož.

Za správcem už se šikují Bártovi největší věřitelé, kteří budou mít v dalším průběhu případu také rozhodující úlohu. Mezi nimi bezpečně dominují společnosti ze sféry vlivu podnikatele Petra Bujnocha. Toho si Bárta našel jako spojence už na začátku svého tažení za podílem ve společnosti Bohemia Energy v roce 2013. Z milionových půjček, které Bujnoch Bártovi během let poskytoval, nakonec vznikly pohledávky za více než 700 milionů korun, přičemž většinu z toho tvoří smluvní pokuty a sankce. A jelikož byly uznány prakticky v plné výši, stal se z Bujnocha dominantní hybatel v případu Bártovy insolvence. A nyní také hlavní ostřelovač miliardářů Písaříkových.

Písařikovi ale dosud všechny útoky Bárty a jeho spojenců ustáli a také teď jejich dvorní advokát, vyhlášený insolvenční expert Petr Kuhn, partner pražské advokátní kanceláře Badokh, chystá pevnou obranu. Vylučovací žalobou bude tlačit na odstranění sporu z Bártova konkurzního řízení. Bujnoch ale bude pro miliardáře Písaříkovy bezesporu tvrdým soupeřem. Bujnoch ovládá skupinu firem kolem Consulting One a Credit One, jejichž klíčovým oborem je vymáhání pohledávek. Je vlivný, bohatý. Pracuje například pro mobilní operátory, ale také třeba pro dodavatele energií a nebankovní poskytovatele půjček a má pověst muže s hodně ostrými lokty. Jeho stopy najdeme v mnoha insolvenčních kauzách v Česku v posledních 20 letech.
Takové obsazení slibuje bezesporu hodně zajímavý souboj.

Zdroj: Hrot

zpět na výpis