#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Burzy růst dluhopisových výnosů ustojí

Letos nerezonuje na burzách žádné téma tak silně jako rostoucí výnosy amerických vládních dluhopisů. Vysoká ocenění akciových indexů ospravedlňuje předpoklad dlouhodobě nízkých úroků. Proto akcioví investoři vyhlíží růst výnosů s panikou a detailně zkoumají nudné technikálie dluhového trhu jako například aukce vládních bondů. Troufám si však tvrdit, že obsese burziánů dluhopisovými výnosy je do značné míry zbytečná.

Historie nás učí, že zvyšující se výnosy představují symptom ekonomického boomu. Dlouhodobě platilo, že pokud se výnos desetiletého amerického vládního bondu nacházel na růstové trajektorii a zároveň jeho úroveň nepřekročila tři procenta, akcie posilovaly. Pokud se však vyšplhal nad tříprocentní hladinu, začal se projevovat konkurenční vztah mezi akciovým a dluhovým trhem a burzy ztrácely.

Mnozí namítnou, že dnes je situace jiná. Míra zadlužení finančního systému je enormní. Zároveň si investoři po dekádě ultranízkých sazeb vypěstovali vůči vyšším výnosům určitou intoleranci. Řada ekonomů se tak obává, že konkurenční vztah mezi akciemi a bondy nyní začne panovat při nižší úrovni výnosů. Nepochybně se však jedná o hodnotu nad dvěma procenty.

Americká centrální banka prozatím nad současnou situací na dluhovém trhu nevyjádřila znepokojení. Pokud by však výnosy nadále rostly a hrozilo by utažení měnových podmínek, sáhne k intervencím. Navíc Fed nakupuje každý měsíc vládní bondy v objemu 80 miliard USD, což taktéž představuje nezanedbatelnou podporu.

Extrémně uvolněná měnová politika naprosto selhala v nastartování ekonomického růstu. Agresivnější vládní výdaje mohou toto selhání napravit. Nyní se s největší pravděpodobností dočkáme skutečně robustní hospodářské expanze. Ta s sebou přinese i citelné zvýšení korporátních zisků. Pokud se růst profitů udrží několik kvartálů, neměly by rostoucí dluhopisové výnosy spanilou jízdu akciových trhů vykolejit.

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět na výpis