#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Česká zbrojovka upsala bondy za pět miliard

Po dluhopisech společnosti CZG – Česká zbrojovka Group byla mezi hráči na trhu slušná poptávka. „Investoři projevili velký zájem a CZG se rozhodla této poptávky využít a zvýšit objem emise z původně plánovaných čtyř miliard korun na pět miliard,“ uvádí mluvčí společnosti Eva Svobodová a dodává, že kniha objednávek se uzavřela ve středu 10. března.

Zájemci by koupili i více dluhopisů. „Poptávka musela být zkrácena,“ sdělil investiční bankéř, který si nepřál být jmenován. „Poptávka byla nad 5,3 miliardy korun. Úpis již proběhl a nyní se čeká na vypořádání,“ dodal hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Emisi pro firmu organizovaly KB a Česká spořitelna.

Hodnota jednoho dluhopisu je deset tisíc korun. Bondy byly vydány na šest let. Investorům nabídla společnost úrokovou sazbu ve výši šestiměsíční mezibankovní sazby PRIBOR zvýšenou o 1,8 procenta. V současnosti jde tak o úrok okolo 2,2 procenta.

Nabídnuté podmínky považují experti za zajímavé pro společnost. „Je to pro ně dobré financování. Úroková sazba je nižší ve srovnání s řadou firemních dluhopisů, které se obchodují na pražské burze,“ míní analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Z výnosů emise hodlá uherskobrodský výrobce ručních palných zbraní financovat především převzetí amerického rivala Colt Holding Company. „Z emise použije 3,23 miliardy korun na financování nákupu společnosti Colt, zbytek bude na obecné potřeby společnosti či kapitálové výdaje,“ popisuje analytik Finlordu Boris Tomčiak.

Převzetí Coltu bude totiž nákladné. Společnost CZG zaplatí za stoprocentní podíl americké firmy 220 milionů dolarů (4,7 miliardy korun) v hotovosti a dále přihodí téměř 1,1 mi lionu vlastních akcií. Colt Holding Company je mateřskou společností amerického výrobce zbraní Colt’s Manufacturing Company.

Zdroj: E15

 

zpět na výpis