Česká národní banka potrestala čtyřsettisícovou pokutou realitní firmu Direkto strakonického podnikatele Miroslava Jirsy za to, že v posledních dvou letech nabízela bez povinného prospektu schváleného ČNB dluhopisy za více než padesát milionů korun. Pro Jirsu jde v pořadí už o třetí trest od regulátora za tentýž prohřešek.
V rámci rodiny svých firem v minulých letech stihl Jirsa vrhnout na trh dluhopisy v objemu přes dvě stě milionů korun, a to pokaždé bez prospektu schváleného ČNB. Firmy navíc majitelům bondů nesplácejí úroky, varoval dříve server rizikovedluhopisy.cz.
„Společnost Direkto oslovovala veřejnost prostřednictvím tří internetových stránek s veřejnou nabídkou cenných papírů bez toho, aby nejpozději na počátku veřejné nabídky uveřejnila prospekt cenného papíru,“ uvedla ve svém červencovém rozhodnutí Česká národní banka. Jirsa na otázky deníku E15 nereagoval.
Právě dluhopisy prodávané další Jirsovou firmou Petlas CZ a taktéž bez prospektu byly důvodem obdobného trestu pro tuto firmu v loňském roce. Do třetice se stejným způsobem provinila i Jirsova realitní firma Hope – Stav. I ta dostala loni za prodej bondů bez razítka ČNB čtyřsettisícovou pokutu.
Firma Petlas CZ přitom už v roce 2018 figurovala ve veřejných seznamech dluhopisových neplatičů. Podle statistik webu nesplacenedluhopisy.cz už tehdy ze svých bondů investorům nevyplácela úrok. Obdobně přistupovala podle statistik portálu k majitelům svých dluhopisů i sesterská Hope – Stav.
„Společnosti, ve kterých je Miroslav Jirsa jednatelem nebo v nich nějak figuroval, emitovaly dluhopisy bez ratingu a zajištění za nejméně 207 milionů korun,“ uvádí Eliška Skřivanová z portálu rizikovedluhopisy.cz, který monitoruje problematické dluhopisové emise. „Podnikatel vydával bondy s přemrštěným úrokem prostřednictvím řady firem, které lze označit za nebonitní,“ dodává.
Lákadlem pro investory byl v případě tria Jirsových firem úrok okolo deseti, v případě Direkta pak dokonce dvanácti procent ročně. „Na rizika korporátních dluhopisů dlouhodobě upozorňujeme,“ uvádí šéf České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování Marek Černoch.
„Emise, které vydávají často neprůhledné no name společnosti slibující roční výnosy v řádu sedmi, deseti i více procent, jsou už na první pohled nereálné. Krach takových investic pak bolí hlavně ty menší investory,“ podotkl Černoch.
Všechny Jirsovy firmy přitom spojuje ztrátové hospodaření. Direkto v poslední dostupné výsledovce za rok 2018 vykázalo šestimilionovou ztrátu při čtrnáctimilionových tržbách, přičemž za dobu své existence od roku 2015 nikdy nedosáhlo zisku. Poslední známá výroční zpráva Hope – Stav za stejný rok hovoří o nulové aktivitě firmy, Petlas CZ pak od svého vzniku v roce 2013 nepublikovala žádný dokument o svém hospodaření.
Miroslav Jirsa přitom s podnikáním neslavně začínal v roce 2000 jako spolumajitel a jeden z jednatelů nepojištěné cestovní kanceláře Kvaizbo. Ta už o rok později neměla na zaplacení povinného pojištění a přišla o živnostenské oprávnění, v roce 2002 pak skončila v bezmála třicetimilionové ztrátě.
Zdroj: E15