#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Comeback zahraničních investorů na český dluhopisový trh

S rostoucím schodkem státního rozpočtu narůstá i státní dluh, který vzniká půjčkami státu na finančních trzích. Většinu tohoto dluhu představují korunové státní dluhopisy, které stát vydává v rámci primárních emisí nebo je prodává v rámci přímých prodejů na sekundárním trhu.

Navzdory rychlému růstu dluhu je ČR stále jednou z nejméně zadlužených zemí EU, zůstává pro zahraniční investory zajímavá i z pohledu kreditního rizika. Foto: Ministerstvo financí

Od začátku letošního roku se státu podařilo vydat dluhopisy v hodnotě 230 miliard korun, přičemž naposledy tento týden to byly papíry za více než 15 miliard, o které byl poměrně velký zájem. Vedle toho se ministerstvu financí daří prodávat již starší dluhopisy ze svého portfolia, takže se celkově získalo na trzích již více než 300 mld. korun.

Když k tomu připočteme dvě miliardy eur z půjček od EU, tak se již státu podařilo nashromáždit zhruba polovinu peněz, které bude v letošním roce potřebovat na krytí schodku i splatného dluhu, a to je na konci dubna poměrně solidní výsledek.

Na to, jak moc si stát půjčuje v časech, kdy Česká národní banka (ČNB) hovoří o nutnosti zvyšování sazeb, už cena peněz na trhu nijak dramaticky neroste a výnosy dluhopisů dokonce mírně poklesly.

Poslední dubnová aukce potvrdila masivní nárůst poptávky po českých státních dluhopisech

Jedním z důvodů je návrat zahraničních investorů na trh, který od loňského srpna postupně opouštěli.

Nyní, téměř na prahu nové konjunktury je pro ně znovu atraktivní, neboť přináší nesrovnatelně zajímavější výnosy než v eurozóně, navíc s potenciálem kurzového zhodnocení koruny. Když k tomu připočteme, že navzdory rychlému růstu dluhu zůstává ČR stále jednou z nejméně zadlužených zemí EU, zůstává pro zahraniční investory zajímavá i z pohledu kreditního rizika.

Od konce loňského roku se už pozice zahraničních investorů v českých státních dluhopisech zvýšila o téměř 106 miliard korun na 692,5 mld. Kč. Je to téměř tolik, jako na konci kurzového režimu, kdy ovšem měli nerezidenti v rukou polovinu celého dluhopisového trhu.

Zdroj: Faei.cz

zpět na výpis