#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Drobní investoři se spálili na bondech on-line hračkářství

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení s hračkářským e-shopem Bejbynet.cz. O vyhlášení bankrotu požádala firma Midea, která obchod provozuje. Celkově dluží 68 milionů korun, z toho je 25 milionů závazek z vydaných dluhopisů. Dalších 30 milionů dluží bankám.

Pandemická tečka

E-shop podnikatelky Lucie Horákové podle údajů v insolvenčním návrhu měl ještě v roce 2018 tržby čtvrt miliardy korun, zisk přes pět milionů a druhou pozici na trhu v on-line prodeji hraček.

Na začátku letošního roku ale tuzemská UniCredit Bank společnosti Midea zesplatnila kontokorentní úvěr. Firma následně neměla ani na únorovou výplatu úroků z dluhopisů.

„Ačkoliv se navrhovatel s bankou snažil jednat o řešení nastalé situace, k obnovení úvěrů nedošlo. Nadto řešení situace významně narušila epidemie COVID-19 a s tím související pokles poptávky po sortimentu nabízeném navrhovatelem,“ sdělila firma Midea v insolvenčním návrhu.

Desítky až stovky tisíc

On-line hračkářství má celkem 200 věřitelů. Většinu z nich tvoří drobní držitelé dluhopisů. Bondy si většinou kupovali za částky v desítkách až stovkách tisíc korun.

Zatímco banky mají úvěry zpravidla zajištěné majetkem dlužníka, je postavení majitelů bondů v insolvenčním řízení slabší, a to zvláště v případě takzvaných podřízených dluhopisů. Ze zveřejněných dokumentů zatím není zřejmé, jestli je to případ i e- -shopu Bejbynet.cz.

„Pokud se jedná o podřízené dluhopisy, pak se podle insolvenčního zákona tyto podřízené pohledávky uhrazují až v poslední skupině pohledávek,“ uvedl advokát Bystrík Bugan z právní kanceláře Bugan Legal.

Provozovatel obchodu Bejbynet vydal dluhopisy minulý rok. Splatnost bondů s osmiprocentním úrokem byla v roce 2022. Získaný kapitál byl určený na nákup hraček do skladu.

Známější nezdary

Před rizikem řady dluhopisových investic varovali odborníci ještě před propuknutím koronavirové krize. První krachy se objevily ostatně již v době konjunktury. Příkladem jsou bondové emise e-shopu s oblečením Zoot či skupiny EMTC finančníka Tomáše Bárty.

Provozovatel obchodu Bejbynet vydal dluhopisy minulý rok. Splatnost bondů s osmiprocentním úrokem byla v roce 2022.

Zdroj: E15

zpět na výpis