#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Držitelé směnek Arcy se spojují. Doufají v pomoc Natlandu a J&T

Stovky investorů svěřily peníze česko-slovenské skupině Arca Investments. Od bytových družstev, církevních organizací, majitele rodinných firem až po manželku slovenského premiéra Pavlínu Matovičovou. Ta podle slovenského týdeníku Plus 7 dní do Arcy investovala několik milionů eur. Směnky a dluhopisy skupiny slibovaly atraktivní zhodnocení. Jenže Arce letos došly finance a věřitelé nyní hledají koordinovaný způsob, jak alespoň část svých peněz zachránit. Někteří se obracejí na investiční skupinu Natland nebo banku J&T. Ty tvrdí, že jim pomohou.
“Vidíme široké spektrum věřitelů z Česka a ze Slovenska, kteří se zajímají o to, abychom převzali jejich mandát,” řekl HN Tomáš Raška, hlavní vlastník a řídící partner Natlandu. “Naše role spočívá ve sdružení věřitelských pozic.”

Podle Rašky se Natlandu hlásí jednotlivci i instituce, třeba různé nadace a spolky, které mají v toxických cenných papírech zamrzlé peníze. Firma už má od desítek těchto věřitelů mandát na zastupování při vymáhání pohledávek.

Vedení Arcy mezitím tvrdí, že jedná s mezinárodním investorem, který by do firmy vstoupil a dluhy uhradil. Pokud se tak nestane, musí se Arca s věřiteli dohodnout na reorganizaci a prodloužení splatností. Když se s nimi nedohodne, následuje pro drobné nezajištěné věřitele nejhorší scénář: insolvenční řízení. V něm se zpravidla domohou jen zlomku půjčených peněz.
To by pro český trh s investicemi znamenalo otřes, který by podlomil důvěru v investování podobně jako krachy v 90. letech minulého století.

Roli agenta, který shromáždí mandáty na zastupování většího počtu věřitelů, chce mít i banka J&T. Tisková mluvčí Monika Veselá HN uvedla, že se věřitelé bance hlásí, ale nechtěla sdělit podrobnosti. J&T prý plán pomoci představí do konce týdne a bude se na něm podílet i firma Gomanold, zaměřená na restrukturalizace předlužených podniků.
Podle informací HN budou věřitele koordinovaně zastupovat také některé advokátní kanceláře.

J&T a Natland nabízejí své zkušenosti v oblasti řešení takzvaných problémových aktiv. Jde o specializovanou disciplínu, kdy se zachraňují firmy zpravidla předlužené nebo s rozhádanými vlastníky a vleklými právními spory. Natland tuto oblast považuje za jednu ze svých hlavních činností. V loňském roce například převzal krachující internetový obchod s módou Zoot. Předtím zase řešil požadavky věřitelů stavebního holdingu PSJ.

Firmy zaměřené na problémová aktiva obvykle shromáždí větší počet věřitelů a ty za poplatek zastupují. Tím se rozprostřou náklady na experty, poradce a právníky. Potom tlačí na reorganizaci firmy. Pokud se na ní s vlastníky neshodnou, mohou v další fázi získat kontrolu i nad insolvenčním procesem, a mít tak lepší přístup k porcovanému majetku. Někdy nabízejí věřitelům také nouzové financování, pokud se kvůli nesplaceným dluhopisům dostanou do těžkostí.

Rastislav Velič, šéf představenstva Arcy a její hlavní akcionář, minulý týden HN řekl, že skupina je v prodlení se splácením směnek nejméně za 1,9 miliardy korun. Celkový objem směnek, které Arca vydala, ale nechtěl upřesnit. Jen uvedl, že je to méně než 600 milionů eur (16 miliard korun), o kterých spekulovala média. Další peníze však skupina dluží držitelům různých emisí dluhopisů.

Jak upozorňují odborníci, kteří si nepřáli být jmenováni, J&T jde do záchrany investic Arcy také proto, že situace ohrožuje celý tuzemský směnkový trh. Na něm je tato česko-slovenská banka velkým hráčem. Významná část držitelů rizikových směnek a dluhopisů Arcy jsou zároveň klienti banky. Sama J&T má u Arcy pohledávky, ale ty jsou zajištěné majetkem, na rozdíl od nezajištěných držitelů směnek.

Problém se může vléci měsíce. Arca má do konce září dočasnou ochranu před věřiteli, o kterou požádala na základě slovenských zákonů na pomoc firmám zasažených koronakrizí. Slovensko ale nedávno umožnilo tuto ochranu posunout až do konce roku.

Raška z Natlandu uvedl, že nabídku J&T jako konkurenci nevnímá: “Je v pořádku, že někdo chce pro věřitele maximalizovat uspokojení pohledávek a respektuje pravidla toho procesu. Takových věřitelských skupin může být více, a když jsou konstruktivní, jistě se dokážou domluvit na tom, co je společný zájem.”

Zdroj: Hospodářské noviny

 

zpět na výpis