#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

EBRD investuje do dluhopisů České spořitelny 1,32 miliardy

5. července 2022 – Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) investuje více než 1,32 miliardy Kč do prvního dluhopisu označovaného jako NPS, který v místní měně vydala Česká spořitelna. Investice má usnadnit zavedení nového finančního nástroje na kapitálovém trhu v Česku. Je to první transakce EBRD v českém finančním sektoru po obnovení spolupráce s Českem v roce 2021.

Dluhopis v českých korunách bude kótován na pražské burze cenných papírů. Investice EBRD má přispět k odolnosti bankovního sektoru v Česku a pomoci České spořitelně splnit požadavky regulátora.

Investice také podpoří takzvané zelené úvěrování. Česká spořitelna se zavázala, že investuje do zelených projektů částku odpovídající 120 procentům výnosů z investice EBRD.

EBRD se loni v březnu rozhodla, že bude po třináctileté pauze opět investovat v Česku, a to do zelených investic, obnovitelných zdrojů a infrastruktury, digitalizace, informačních a komunikačních technologií nebo finančního sektoru. V příštích třech až pěti letech v Česku plánuje ročně investovat 100 až 200 milionů eur ročně. EBRD doposud v Česku investovala více než 1,2 miliardy eur prostřednictvím 114 projektů.

Dluhopisy NPS (non-preferred senior, tedy prioritní nepreferované) mají v případě likvidace dlužníka vyšší pořadí při splácení než podřízené dluhopisy. Před nimi mají přednost prioritní preferované dluhopisy.

Zdroj: Investicniweb.cz 

zpět na výpis