#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

EMTC Czech skončila v úpadku, dluží skoro miliardu

Městský soud v Praze rozhodl o úpadku společnosti EMTC – Czech kvůli nesplácení jejích závazků. Podle informací z insolvenčního rejstříku zamířily do insolvenčního řízení i dceřiné společnosti EMTC – GLA, EMTC – Servis a EMTC – Real Estate. Informovala o tom Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz.

Soud teď zvažuje další řešení úpadku, tedy konkurs nebo reorganizaci společnosti. Ta svým věřitelům, z nichž velkou část tvoří dluhopisoví investoři, dluží téměř 800 milionů, sám její jednatel Tomáš Bárta pak víc jak 134 milionů.

„Dá se předpokládat, že způsob řešení úpadku, tedy zda soud přistoupí k reorganizaci či konkursu, vyplyne z červnové schůze věřitelů konané bezprostředně po přezkumném jednání 24. června. Předmětem schůze má být také případné zpeněžení majetkové podstaty dlužníka,“ říká Skřivanová.

Reorganizační plán musí schválit alespoň polovina všech zajištěných věřitelů a polovina všech nezajištěných věřitelů. „Někteří věřitelé se k reorganizačnímu plánu staví skepticky. Vidí v něm snahu podnikatele vyhnout se odpovědnosti,“ upřesňuje Skřivanová.

Věřitelé podle ní dosáhnout zřejmě jenom na refundanci jednotek procent svých pohledávek. Bártova EMTC může nabídnout pouze hypotetickou částku, na kterou byla oceněna mobilní aplikace Lipa Learning, jejíž vývoj měli dluhopisoví investoři financovat.

„S každým dalším měsícem a rokem, kdy dochází k prudkému rozvoji informačních technologií, ale konkurenceschopnost aplikace spíše klesá. Mimoto nyní, v době počínající hospodářské krize, se její lukrativní zpeněžení rovná spíše výhře v loterii. S ohledem na skutečnost, že Městský soud v Praze navíc v únoru rozhodl, že Tomáš Bárta nemá nárok na 10% podíl ve společnosti Bohemia Energy, bude uspokojení pohledávek věřitelů jen velmi problematické. Za jediné reálné řešení tak lze považovat konkurs,“ dodává Skřivanová.

Analýza webu Rizikovedluhopisy.cz, která vycházela z nové metodiky ministerstva financí (úřadem zveřejněné kalkulačky), už před měsícem ukázala, že téměř 40 procent dluhopisových emitentů s prospektem je vysoce rizikových. Ekonomická krize v důsledku koronaviru teď ohrozí i další emitenty firemních dluhopisů.

Zdroj: Penize.cz

zpět na výpis