#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Energetický kolos Net4Gas vydal rekordní objem korunových dluhopisů

Začátek roku začal pro investory do tuzemských korporátních dluhopisů ve velkém stylu. Tuzemský energetický kolos Net4Gas, který provozuje českou síť plynovodů, poslal na trh dvě tranše v celkovém objemu téměř jedenáct miliard korun.

Šlo o sedmileté bondy v objemu zhruba 4,1 miliardy korun a o desetileté za 6,9 miliardy korun. „V souhrnu to byla jedna z největších emisí v České republice,“ říká hlavní ekonom J&T Petr Sklenář.

Sedmileté dluhopisy nesou variabilní úrok, který se odvozuje od šestiměsíční úrokové sazby na mezibankovním trhu, jež je navýšena o 0,95 procenta. Desetileté jsou pak úročeny sazbou 2,745 procenta. Firma tak podle ekonomů využila příznivých podmínek na trhu.

„Rozmanitost, vysoká kvalita investorů a vůbec největší dluhopis v českých korunách podporovaný zájmem v hodnotě více než osmnáct miliard korun dokazují důvěru investorů,“ komentoval emisi Václav Hrach, výkonný ředitel pro finance Net4Gas.

Peníze ale zřejmě nepůjdou na žádné větší investice provozovatele plynovodní soustavy o celkové délce 4000 kilometrů. „Z větší části využijí prostředky z emisí na refinancování splatných dluhopisů,“ dodává Sklenář s tím, že jedna emise byla splatná v lednu a druhá bude v červenci. V lednu šlo o objem bondů ve výši 4,35 miliardy korun a v červenci bude firma splácet dluhopisy v objemu 300 milionů eur.

Zájem o dluhopisy měly podle Net4Gas zejména banky, investiční a penzijní fondy a také pojišťovny, které se zajímaly o desetiletou tranši. „Jde o dluhopisy, které vykryjí poptávku institucionálních investorů,“ dodává analytik Finlordu Boris Tomčiak.

Zajímavostí je, že na obří emisi se podílely výlučně tuzemské bankovní domy: Česká spořitelna, Komerční banka a Československá obchodní banka. „Není problém, aby firma s dobrou pověstí upsala na domácím trhu několikamiliardovou emisi. Vznikla zde dostatečná domácí poptávka, která je schopná emise kupovat,“ upozorňuje Sklenář.

Zájem investorů o bondy Net4Gas je pochopitelný. Firma je podle Tomčiaka vysoce zisková. Navíc jí hrají do karet i probíhající trendy. „I do budoucna objem přepravy zemního plynu bude stoupat s tím, jak poroste spotřeba energie a s ohledem na odchod od uhlí,“ uvádí Tomčiak s tím, že poptávka po zemním plynu v Evropě poroste.

Zdroj: e15.cz 

zpět na výpis