#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Firmy si v lednu došly na trh pro více než 50 miliard

Jen první měsíc letošního roku nabídl trhům pětinu emisí, které firmy vydaly za celý loňský rok.

Podniky využívají rekordně nízkých úroků na domácích i zahraničních trzích, nemusejí rovněž usilovat o úvěrovou přízeň obezřetnějších bank. Nikoli všem se ale podaří celý balík bondů udat.

Začátek roku strhl v Česku lavinu velkých emisí firemních dluhopisů. Na finanční trhy se pro více než padesát miliard korun vydala hned třináctka domácích firem. Co se týká velkých emisí vybavených prospektem, tedy o velikosti nad milion eur, to byl podle statistik regulátora suverénně nejsilnější leden v české historii a nejaktivnější měsíc za přinejmenším posledních pět let.

„Dluhopisové financování se stává stále populárnějším pro české firmy, zejména pro ty, jež dokážou oslovit zahraniční investory, kterými jsou typicky institucionální investoři a penzijní fondy ze západní Evropy,“ říká partner poradenské společnosti EY David Zlámal. Zatímco část emitentů ušetří, pro menší hráče je to někdy jediná cesta k penězům.

 

Po bondech Rohlik.cz se jen zaprášilo

„Velcí emitenti mohou dosáhnout na levnější financování v porovnání s bankovním úvěrem, naopak rizikovější emitenti si mohou zajistit financování, které je pro banku už příliš rizikové,“ upozorňuje ekonom poradenské společnosti PwC Petr Kříž.

O polovinu celkového měsíčního objemu se postarala domácí realitní skupina CPI miliardáře Radovana Vítka, které se v zahraničí povedlo upsat najednou rekordní objem dluhopisů ve výši jedné miliardy eur. Rovněž rekordní objem přes deset miliard korun prodal domácí energetický kolos Net4Gas. Zbytek emitentů vydával v řádu jednotek miliard či vyšších stamilionů korun.

„Pětileté dluhopisy společnosti Rohlik.cz Finance rozebrali investoři v průběhu dvou týdnů. Poprvé se stalo, že veškeré dluhopisy se vyprodaly ještě před datem jejich emise,“ říká mluvčí Rohlik. cz Zdeňka Svoboda Kuhnová. On-line prodejce potravin v lednu investorům prodal bondy za 1,7 miliardy korun.

 

Státní dluhopisy ztratily půvab

Zatímco CPI nabídla institucionálním investorům výnos začínající na půldruhém procentu, Rohlík si zájem zejména domácích drobnějších investorů pojistil 5,5 procenta ročního zhodnocení. Největší emitenti přitom těží i z toho, že pro řadu investorů už tradiční adresy pro jejich peníze nedávají smysl.

„Obvyklé investiční produkty jako státní dluhopisy už nejsou v současném prostředí nulových či záporných úrokových sazeb pro velké investory atraktivní, a ti proto hledají alternativní možnosti investic do nízkorizikových produktů,“ dodává Zlámal.

Celý nabízený balík bondů, na nějž cílí dluhopisový prospekt, přesto dokážou prodat jen nejsilnější hráči. „Kromě renomovaných emitentů, kteří své dluhopisy s vysokou pravděpodobností upíší, dochází v praxi u ostatních emitentů spíše jen k částečnému úpisu předpokládaného objemu,“ zdůrazňuje advokát právní kanceláře Schejbal & Partners Lumír Schejbal.

Někteří emitenti podle něho objemy dluhopisů v prospektech nadsazují, ať už z důvodu případné rezervy, nebo aby to vypadalo lépe. „Dluhopisy i investice se nyní hůře prodávají, investoři vyčkávají, nevědí, jaký vliv má pandemie na zdraví emitentů,“ dodává Schejbal.

 

Investorský apetit nebere konce

Financování prostřednictvím dluhopisů získalo pro velké firmy na atraktivitě teprve v posledních letech a částečně snížilo význam bankovního financování. „Rozevřely se nůžky mezi výhodností dluhopisového a bankovního financování. Bondy lze emitovat se stále nižšími výnosy a investorský apetit je přesto neukojitelný. Oproti tomu banky kvůli obezřetnosti pečlivě vybírají, komu úvěr poskytnou,“ dodává ekonom společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler s tím, že český dluhopisový trend kopíruje situaci v zahraničí.

„I ve světě firmy v lednu získaly prostřednictvím dluhopisových emisí rekordní objem peněz,“ doplňuje Pfeiler. Nejčastěji se přitom dluhopisové financování vyskytuje v developmentu. Nízké úroky jsou výsledkem politiky centrálních bank napříč světem, které poklesem úrokových sazeb a nákupy aktiv do bilancí reagovaly na globální koronakrizi.

Zdroj: E15

zpět na výpis