#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Investoři chtěli státní dluhopisy za 21 miliard korun, ministerstvo nabídlo jen zlomek

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve dvou aukcích státní dluhopisy za pět miliard korun. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách České národní banky. Drželo se tak přibližně svého plánu ohledně objemu prodaných cenných papírů. Investoři měli zájem koupit dluhopisy až za 21 miliard korun.

Zájem investorů z předchozích měsíců o státní dluhopisy vydávané ministerstvem financí tak trvá. Ministerstvu financí se daří prodávat dluhopisy za výrazného zájmu investorů díky zatím příznivé situaci na finančních trzích a snaze zajistit financování zvýšeného schodku letošního státního rozpočtu, který je naplánován na 500 miliard korun. “I letní měsíce tak udržely vysoký zájem o české státní dluhopisy, který pozorujeme od vypuknutí současné krize,” uvedl ekonom Komerční banky František Táborský. Upozornil, že ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy na primárním trhu po zhruba měsíční pauze.

Největší zájem byl opět po nejkratším státním dluhopisu s devítiletou splatností. Dále ministerstvo financí prodávalo cenné papíry s dvacetiletou splatností.
“Pokud bereme v potaz plánované čerpání rozpočtových rezerv a naši prognózu deficitu letošního státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun, vláda si od začátku roku již zajistila lehce přes 90 procent všech výpůjčních potřeb. Zároveň dosavadní vývoj státního rozpočtu napovídá, že by výsledný deficit mohl být ještě nižší, což dává ministerstvu financí velkou flexibilitu v další emisi státních dluhopisů,” uvedl Táborský.

MF plánuje deficit financovat především právě prodejem státních dluhopisů. Ministerstvo na konci června uvedlo, že bude letos potřebovat na financování státního dluhu 730,6 miliardy korun. To je o 459,5 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2020.

Zdroj: tyden.cz

zpět na výpis