#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Jak ochránit své úspory proti inflaci, radí přední česká investorka

Nejvyšší inflace za posledních několik desetiletí drtí úspory českých domácností. Stále více Čechů hledá způsoby, jak ochránit své peníze před inflací a jak je zhodnotit. S tímto v pořadu Naše Česko radila v rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou přední investorka Andrea Ferancová Bartoňová.

Z výzkumů vyplývá, že zhruba 75 procent Čechů se považuje za nezkušené investory. Rapidní inflace si o investování podle ekonomů přímo říká, nicméně třeba akciím se moc dobře nevede.

“Inflace už se rozběhla a peníze už tu hodnotu ztratily. Je těžké doběhnout jejich hodnotu zpětně. Nejlepší investice byla před nějakou dobou do inflačních dluhopisů,” míní Andrea Ferancová Bartoňová, zakládající partnerka Espira Investments, ale s tím, že teď už to není možné nakoupit.

S nákupem nemovitosti by v tuto chvíli raději počkala. “Problém je v tom, jak narostly úrokové sazby. Trochu se obávám, že v současné době může být problematická i investice do nemovitostí. Inflace je možná ochrání, ale krátkodobě. Teď bych počkala s nákupem nemovitostí. V tuhle chvíli dohnat inflaci už nejde,” popisuje investorka.

Jediná cesta, jak zachránit hodnotu peněz, jsou podle ní akcie. “Problém s akciemi je ten, že výrazně klesly. Celé to je o tom, jestli se ta ekonomika dostane do recese a bude to mít dopad na firmy a budou ještě akcie klesat. Ale tam také je jedna z mála šancí, kde se dá hodnota nabrat zpět, když se je podaří nakoupit v ten správný okamžik,” říká s tím, že ona sama ještě vyčkává.

Důležité je podle Ferancové Bartoňové vždy rozložit nákup akcií v čase, vkládat do investice jen 10 procent úspor, nikoliv vše, co máte, a investovat pravidelně. “Dobré je také sledovat, co se děje. Stačí sledovat kolem sebe, co se v ekonomice děje. Když se firmám nebude dařit, má to dopad na akcie. Třeba, jestli jsou plné restaurace,” podotýká.

“Dokud budou plné restaurace, inflace bude vysoká, tím pádem budou vysoké úroky a akcie budou dole. Až budou prázdné restaurace, tak to znamená, že inflace bude malá, úrokové sazby nízké a dobré podmínky pro nákup akcií,” doplnil ekonom Lukáš Kovanda.

Kdo chce s investováním začít, měl by to podle Ferancové Bartoňové zkoušet na malých částkách. Jinak se to prý lidé nenaučí. “Je dobré investovat také do něčeho, co je mi blízké. Investováním se můžu hodně naučit, ale zároveň můžu mít správnou investicí na něco dopad a posune mě to pak dál,” radí investorka.

Zdroj: TN.cz 

zpět na výpis