#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Kauza Arca Investments aneb jak vyšší střední třída přichází o peníze

Manažeři, podnikatelé, lékaři, advokáti, poradci. To jsou typičtí věřitelé krachující slovenské finanční skupiny Arca Investments, kteří marně čekají na úhradu splatných směnek. Naopak na známé byznysmeny či miliardáře v přehledu přihlášených pohledávek téměř nenarazíme. Arca dluží svým věřitelům zhruba 18,6 miliardy korun a je otázkou, kolik procent z toho dostanou nazpět.

Pád skupiny Arca Investments či Arca Capital lze srovnat s největšími bankroty posledních deseti let, mezi něž patří kolaps OKD nebo několika dceřiných firem ze skupiny Vítkovice. O krachu skupiny Arca se hovoří již od loňského června, ale vše zkomplikovaly tahanice o to, zda se má insolvenční řízení vést v České republice, kde žije či sídlí většina věřitelů, nebo na Slovensku, kde má Arca svou centrálu.

Insolvenčního řízení se v případě Arca Investments ujal Krajský soud v Praze, který 11. května rozhodl o úpadku firmy. Kontroly nad Arcou se ujal známý insolvenční správce Lee Louda. Jak soud uvedl ve svém rozhodnutí, celkem 1574 věřitelů skupiny Arca má sídlo či bydliště v České republice. Jejich pohledávky za dlužníkem v součtu dosahují 15,2 miliardy korun. Nabízí se otázka: kdo jsou ti věřitelé, kteří přijdou o peníze v černé díře na peníze s názvem Arca? Obecně lze říct, že zpravidla patří do vyšší střední vrstvy.

Jeden miliardář, jinak samí milionáři

Mezi stovkami přihlášených věřitelů lze často narazit na podnikatele a majitele menších a středních podniků, manažery, lékaře, veterináře, advokáty, daňové a finanční poradce, projektanty, ale také byznysmeny z řad vietnamské komunity. Typická výše pohledávky se pohybuje okolo tří milionů korun. To je velikost jedné standardizované směnky, kterou Arca nabízela na trhu. Občas se lze setkat i s pohledávkami převyšujícími 10 milionů.

Naopak jen málo jmen spadá do kategorie známých byznysmenů či miliardářů. Mezi výjimky patří olomoucký podnikatel Josef Tesařík, jehož firmy Tesco SW a Tessela Holding požadují úhradu směnek v celkové výši skoro 22 milionů korun. Pohledávky za 59,7 milionu korun přihlásila firma IMOS invest, ta však podle informací v Obchodním rejstříku není kapitálově ani personálně propojena se známou stavební společností IMOS Brno.

Vzor směnky cizí, zdroj: SEVT

Nápadně velký počet poškozených pochází též z řad spotřebních a bytových družstev. Platí to i pro jejich centrály. Svaz českých a moravských spotřebních družstev požaduje úhradu směnky ve výši přes 16 milionů korun, v případě Svazu českých a moravských bytových družstev se jedná o něco přes pět milionů korun. Seznam zatím není definitivní, věřitelé mají čas na přihlášení pohledávek do 11. července.

Věřitelé jsou typově shodní jako v případě bankrotu firemní skupiny EMTC podnikatele Tomáše Bárty či jiných firem, jež v minulých letech vydaly takzvané prašivé dluhopisy. Také zde patří mezi typické věřitele zástupci vyšší střední vrstvy – majitelé a manažeři menších firem, lékaři, zubaři, doktoři práv a přírodních věd, architekti či vědci. Výše investice však byla v těchto případech nižší, pohybovala se obvykle od 50 do 500 tisíc korun.

Podle zdrojů z finančního trhu, s nimiž autor článku v minulosti hovořil, nakupovali rizikové dluhopisy hlavně lidé nad 50 let s úsporami v řádu stovek tisíc až jednotek milionů korun, kteří neměli čas nebo odvahu investovat do akcií. Hlavní roli sehrál finanční poradce, který těmto lidem nákup dluhopisů doporučil. V případě směnek skupiny Arca může být situace podobná.

Nájezdník s medailí od Zemana

O finančních potížích slovenské firemní skupiny Arca Capital se začalo v médiích psát loni v polovině června. Arca doplatila na vysoké zadlužení, většinou směnek s vysokým úročením a krátkou splatností. Situaci navíc komplikuje ostrý konflikt mezi současným hlavním akcionářem Arca Investments Rastislavem Veličem a bývalým největším akcionářem Pavolem Krúpou, kteří se navzájem obviňují z odpovědnosti za krach skupiny Arca.

Pavol Krúpa před krajskými volbami na podzim 2016 finančně podpořil Stranu práv občanů (tedy Zemanovce). O dva roky později, v říjnu 2018, dostal od prezidenta Miloše Zemana medaili za zásluhy. Stalo se tak navzdory sporné pověsti Krúpy, který byl už v té době považován za „nájezdníka“ na různé společnosti. Krúpa si troufnul i na ČEZ, který v roce 2014 dotlačil k uhrazení doplatku za akcie Severomoravské energetiky ve výši 349 milionů korun.

Zdroj: Ekonomickydenik.cz

zpět na výpis