#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Ministerstvo financí ve čtvrtek prodalo dluhopisy za 12,2 miliardy Kč, poptávka byla vyšší

Ministerstvo financí ČR ve čtvrtek ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 12,2 miliardy korun. Poptávka investorů výrazně překročila nabídku, byli připraveni nakoupit dluhopisy za 27 miliard korun. Průměrný roční výnos se u všech typů nabízených dluhopisů pohyboval kolem 4,5 %. Vyplývá to z údajů České národní banky, která aukce zajišťovala.

Největší zájem měli investoři o dluhopisy se splatností v roce 2030. Nakoupit je chtěli za 12,7 miliardy korun, ministerstvo jich na trh nabídlo za 6,8 miliardy korun při průměrném výnosu 4,53 %. Dluhopisy se splatností v roce 2028 chtěli investoři koupit v objemu 8,7 miliardy korun, ministerstvo jich na trh umístilo za 3,3 miliardy korun a průměrný výnos u nich činil 4,55 %. Poptávka po dluhopisech se splatností v roce 2037 byla 5,6 miliardy korun při nabídce 2,1 miliardy korun a průměrném výnosu 4,41 %.

Aktuální vlna aukcí byla poslední, kterou ministerstvo financí plánovalo v letošním roce. Neočekávají se ani další emise státních pokladničních poukázek, které mají splatnost do jednoho roku. Státní dluhopisy společně se stáními pokladničními poukázkami slouží k financování rozpočtových deficitů a státního dluhu.

Zdroj: Investicniweb.cz

zpět na výpis