#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Mladý investor Ondřej Janata chystá vydání dluhopisů za 250 milionů korun

Nenápadnému investorovi Ondřeji Janatovi je teprve 27 let, ale řídí miliardový fond a chystá vydání dluhopisů za čtvrt miliardy korun.

„Někdo říká, že jsem arogantní namyšlený týpek. Ale lidé, co se mnou investují, to neřeší a jsou spokojení, a to je pro mě hlavní,“ tvrdí Ondřej Janata.

Hořkého příběhu investiční skupiny Arca, nedávných defaultů cenných papírů Zootu ani obchodní skupiny EMTC se nebojí. Nemá strach, že čerstvé špatné zkušenosti zadusí trh s firemními dluhopisy v Česku. Rodák z Hradce Králové a vášnivý trader Ondřej Janata má velké plány.

Aktuálně chystá emisi dluhopisů ve výši 250 milionů korun, kterými chce podpořit byznys své investiční společnosti Growing Way. Ta vznikla před rokem a zaměřuje se na intradenní obchodování s akciemi, akciovými indexy, měnami a komoditami.

Na první pohled působí ten nápad jako z Marsu. Na rozdíl třeba od Čuprova Rohlíku či Kellnerova Cetinu není jeho firma známou značkou s dlouhým a atraktivním příběhem, cenné papíry navíc chystá bez podpory velké banky i známého brokera. Ale Janata v tom problém nevidí.

 

Od patnácti

„Po cenných papírech je hlad stále. Kdybych se bál negativních efektů, nemohl bych dělat nic. Třeba Arca investovala peníze do projektů s dlouhodobou návratností. Já investuju na burze. Jsme likvidní. Tím pádem během pár hodin a dní mám peníze zpátky. Jistěže i to nese rizika, ale mluví za nás výsledky,“ naznačuje Janata, který se obchodování na burze věnuje od 15 let, kdy si tím krátil čas na střední škole ve Zlíně.

Growing Way dnes spravuje přes miliardu korun a udává roční výnos v řádech desítek procent. Značnou část z toho balíku představují Janatovy osobní peníze. Ten o svém majetku mluví nerad, ale prý jde o stovky milionů korun; 90 procent z nich ve fondu, který na denní bázi řídí.

„Jistěže je na trhu hodně podvodníků. Spousta projektů nemá vlastní kapitál, všechno tahají přes klienty. Když se to pak někde zasekne, je problém. Také jsem měl měsíc, kdy to nebylo dobré. Ale raději jsem to zadotoval ze svých peněz, než abych to přenášel na klienty a ničil si pověst a vztahy,“ vysvětluje mladík, který prošel například obchodníkem s cennými papíry Bossa.

První emise dluhopisů má být roční a dvouroční. Procenta a další detaily zatím jeho právníci ladí v obsáhlém prospektu pro ČNB. Dluhopis chce následně prodávat prostřednictvím spřízněných obchodníků.

Jeho investory tvoří směsice menších a větších hráčů, často klientů z jeho bývalých působišť, přátel, ale také z jiných fondů. Dalším krokem by mělo být vytvoření veřejného fondu kvalifikovaných investorů, který by měl nalákat nové a větší investory.

„Z 90 procent jsem intradenní obchodník. Tedy ráno vstanu a do večera mám většinu pozic zavřených. Líp se mi spí, každé ráno začínám nanovo. Dlouhodobé obchody mi nedělají dobře,“ vysvětluje svou pracovní mantru

a přidává největší úspěchy. Jednou se mu prý podařilo za den vydělat 1100 procent na libře, v absolutních sumách měl nejúspěšnější den s výnosem milion dolarů.

 

Dvouciferný růst

Před lety upoutal investiční komunitu také webináři, kde v průběhu živého streamingu investoval před zraky diváků. Během pořadu, který trval přes rok, zhodnotil svůj vklad o 40 procent. „To nebyl úplně hvězdný výsledek, ale zase jsem se tomu věnoval jen pár dní v měsíci. Kdyby to bylo na denní bázi, určitě by to bylo lepší. Když jsem obchodoval jenom sám pro sebe, tak jsem se dostával na 200 až 300 procent za rok. Ve fondu musím být konzervativnější, určitě dokážu dosahovat dvouciferného růstu za rok,“ tvrdí Janata, který má kanceláře v Ostravě a aktuálně otevírá prostory také v centru Prahy.

Kromě fondu kvalifikovaných investorů a emise dluhopisů se teď zamýšlí také nad diverzifikací svých zdrojů a aktivit. Jednou z nich by měl být ekonomický žurnál o investování, zaměřený na vzdělávání a osvětu, či některé projekty v oblasti developmentu.

„Chceme se odlišit od neveřejných nabídek všeho typu, vytvořit veřejný fond, dát o sobě vědět a růst,“ dodává Janata, mimo jiné majitel hodinek Hublot a nabušeného Mercedesu S, kterými se dle svých slov snaží demonstrovat svůj úspěch.

„Je to trochu show. Někdo možná říká, že jsem arogantní namyšlený týpek. Ale lidé, co se mnou investují, to neřeší a jsou spokojení, a to je pro mě hlavní,“ říká vycházející hvězda českého investičního nebe.

Zdroj: Týdeník Hrot 

zpět na výpis