#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Napjaté čekání na miliony. Padá další dluhopisář, investorům zbývá už jen víra

Známá firma na domácí dluhopisové scéně čelí insolvenci. Český průmyslový holding, který se léta specializoval na vydávání podlimitních, prakticky tak pro regulaci neviditelných bondů, nesplatil včas část svých dluhopisů. Skupina několika věřitelů s pohledávkami převyšujícími deset milionů korun tak podala na rodinu firem insolvenční návrh, který v polovině července schválil Městský soud v Praze. Podle znalců trhu je to jen pověstná špička ledovce, obdobných emisí jsou prý stovky.

„V důsledku odstoupení od smlouvy byl dlužník vyzván k neprodlenému vrácení všech poskytnutých investičních prostředků v celkové výši 10,5 milionu korun, avšak ke dni podání insolvenčního návrhu, a to i přes opakované urgence, neuhradil ze svého dluhu ničeho a je prakticky nekontaktní,“ uvádí v návrhu jeden z věřitelů Českého průmyslového holdingu Karel Domes, který částku v roce 2020 investoval do dluhopisů firmy zčásti v hotovosti, zčásti postoupením dluhopisů jiných emitentů, které v tu dobu držel.

Jelikož věřitel nedostal ani korunu z takřka čtvrtmilionové částky úroků z první poloviny loňského roku, rozhodl se loni v říjnu odstoupit od smlouvy. Trio dalších věřitelů si v návrhu nárokuje částky v řádu statisíců korun, a to z titulu nesplácených úroků i jistiny. Samotný holding návrh odmítá. „Dlužník sděluje soudu, že s insolvenčním návrhem navrhovatelů nesouhlasí, neboť není v úpadku,“ uvádí firma ve vyjádření Městskému soudu v Praze ze závěru července.

Bezstarostný emitent

Holding, který byl až do roku 2020 podle rejstříku přímo spojen s kontroverzním uherskohradišťským podnikatelem Miroslavem Hašpicou, vydal v uplynulých letech přinejmenším tři dluhopisové emise, které podle platné legislativy měly mít bez vystavení prospektu maximální objem jednoho milionu eur.

„Obdobných případů tu bohužel bude v blízké budoucnosti ještě hodně. Souvisí to s celkovou situací na trhu, kdy mnoho firem přecenilo své možnosti – a to zvláště v energetice, kde mají problém i velcí etablovaní hráči,“ uvádí Petr Dočekal z portálu Dluhopisar.cz. Seriózní prodejci už podle něho podobné bondy odmítají nabízet. „Podlimitky se prodávají typicky šmejdskými praktikami, jako jsou call-centra, email či internetová reklama,“ dodává Dočekal.

Český průmyslový holding si s prodejem dluhopisů nedělal velké vrásky. Ačkoli firma podle České národní banky překročila už v roce 2018 limit pro bezprospektové emise, žádný příslušný dokument regulátorům nedodala. ČNB za to firmě vyměřila v závěru loňského roku čtyřsettisícovou pokutu. Už v roce 2020 přitom dostala od ČNB dvakrát pokutu za informační nedostatečnost.

Rozsáhlý fenomén

Obdobných zcela neregulovaných emisí je na trhu podstatně více. Odborníci soudí, že v Česku se pohybují stovky těchto poten ciálně pofiderních papírů v celkovém objemu dosahujícím jednotek miliard korun, přičemž každý rok přibývá nových papírů obdobného typu za zhruba miliardu korun.

„Významné procento emisí českých korporátních dluhopisů z posledních let nebylo nastrukturováno optimálně. Mnoho drobných investorů tak ve výsledku půjčilo peníze na projekty pochybné kvality, s příliš optimistickým byznys plánem a bez patřičného zajištění a kovenantů,“ zdůrazňuje analytik Consequ Michal Stupavský. Ve výsledku podle něho mnoho investorů přijalo příliš velké investiční riziko vzhledem k nabízenému výnosu.

Čekání na přísnější pravidla

Regulace trhu je přitom stále na bodu mrazu. „Pokud se opravdu projedná novela koncepce kapitálového trhu, která měla být již v minulém volebním období, pravidla pro vydávání podlimitních dluhopisů se zpřísní. Ale je to dost pozdě,“ připomíná šéf České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování Marek Černoch.

Drobní investoři v posledních letech zaplakali nad velkými emisemi podnikatele s módou Michala Mičky či firmy EMTC Tomáše Bárty. V obou případech si byznysmeni napůjčovali formou dluhopisů prodávaných povětšinou drobným investorům vysoké stamiliony korun, ze kterých investoři dodnes nic neviděli.

Zdroj: E15

zpět na výpis