#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Padlý podnikatel s módou Michal Mička se vrací k dluhopisům. Jako poradce

Zkrachovalý podnikatel Michal Mička, někdejší majitel českých módních značek Kara a Pietro Filipi, se vrací do byznysu s firemními dluhopisy. Podle informací Hospodářských novin se aktivně podílí na budování distribuční sítě brněnské investiční společnosti Fipox. Ta stojí například za developerskou společností Domoplan.

Mička podle několika přímých svědectví školí tamní prodejce investičních produktů a také oslovuje na trhu nové spolupracovníky Fipoxu, jehož šéfy Mička dobře zná ze svého dřívějšího působení. Několik zdrojů Hospodářských novin popsalo řadu schůzek v karlínských restauracích, kde je Mička přesvědčoval ke spolupráci s brněnskou společností.

„Zatím bych to nechal bez komentáře,“ reagoval na dotazy HN Michal Mička.

Majitel Fipoxu Tomáš Vavřík Mičkovo působení zlehčuje. „Fipox Finance, která zajišťuje finanční služby skupiny Fipox, nyní připravuje vlastní distribuční síť s pomocí mnoha osob se zkušenostmi v oblasti investičního zprostředkování. Michal Mička byl jedním z mnoha účastníků veřejné prezentace skupiny. Skupina nemá s panem Mičkou žádné smluvní propojení,“ uvedl Tomáš Vavřík v mailu, který redakci po několika dnech a urgencích zaslala najatá mediální agentura.

„Michal se tou prací ani moc netají. Lano mu prý hodil Břéťa Hrabě, šéf tamní distribuce, ale historicky se dobře zná i s Tomášem Vavříkem ze svého působení v DRFG. Spolu s Hrabětem mají Fipoxu postavit robustní vlastní distribuční síť. Kromě toho má ve firmě na starosti školení manažerů,“ potvrzuje nejmenovaný byznysmen, jehož totožnost HN znají a který své projekty také financuje prostřednictvím finančních zprostředkovatelů a s Mičkou se dobře zná.

Splátka 50 tisíc měsíčně

Rodák ze Žďáru nad Sázavou v listopadu vybojoval důležitou právní bitvu se svými věřiteli, když mu soud po bezmála dvouletém procesu povolil zákonné oddlužení. Díky tomu po pěti letech v režimu oddlužení může začít znovu a bez dluhů.

Svým věřitelům má za tu dobu vrátit přes šest milionů korun. Z pohledu velikosti jeho byznysového pádu jde o zlomek peněz. Vždyť jen v jeho osobní insolvenci soud uznal věřitelům pohledávky za zhruba 200 milionů. V případě krachu jeho firem ze skupiny C2H šlo pak o více než miliardu.

V kombinaci se zpeněžením zabaveného majetku musí každý měsíc věřitelům poslat 50 tisíc korun. A tak se vrací ke svým podnikatelským kořenům. Ostatně právě na prodeji pojistek, dluhopisů a finančních produktů všeho druhu doslova vyrostl. Oba jeho rodiče byli také finanční makléři, a tak už ve 20 letech měl podíl v rodinné společnosti Ekvilibrium, která prodávala mimo jiné životní pojištění. Následně založil další zprostředkovatelskou společnost FinFin, která už působila také v Praze a v Brně a patřila svého času k největším na trhu.

Brno se stalo pro Mičku osudovou adresou. V roce 2013 totiž FinFin koupila brněnská investiční skupina DRFG Davida Rusňáka. Ten chtěl posílit vlastní distribuci, FinFin tak začlenil do skupiny a z Michala Mičky udělal pětinového vlastníka DRFG.

Mička měl až do svého odchodu v roce 2016 v DRFG na starosti fundraising peněz. Někdy kolem roku 2017 se ale začal z pozice prodejce a poradce posouvat do role investora. Vsadil přitom na módní byznys. Chtěl sdružit několik českých značek a vyrazit s nimi do světa. Kombinace dluhopisů a jeho vlastní podnikatelské vize se mu ale stala osudnou. V roce 2021 většina jeho firem popadala do insolvence.

V DRFG se každopádně potkal s Břetislavem Hrabětem, dlouholetým šéfem DRFG Finance, která zastřešuje veškerou finanční distribuci skupiny. Hrabě před několika týdny skupinu opustil a přesunul se na stejnou pozici ve firmě Fipox, která vznikla teprve loni v létě.

Také její majitel Tomáš Vavřík patří mezi známá brněnská jména. Jeho podnikatelské začátky jsou spojené s cestovní kanceláří Tomi Tour, kterou založil na začátku tisíciletí. Cestovní kancelář pak proslavil nepovedený byznysový návrat Václava Fischera, který ji koupil o pár let později. Firma v roce 2009 zkrachovala.

V roce 2010 Tomáš Vavřík založil developerskou společnost Domoplan, která se dodnes zaměřuje na bytové projekty v Brně a okolí. A až do letošního roku při financování svých projektů úzce spolupracoval právě s DRFG, jehož síť mu pomáhala se získáváním kapitálu od investorů. Ostatně jeden z prvních realitních projektů DRFG byla budova někdejšího sídla Tomi Tour v Údolní ulici v centru Brna. Ten Rusňákovi donesl právě Vavřík.

Vavřík, Hrabě i Mička se tak z této éry velmi dobře znají. Když Vavřík v letošním roce začal uvažovat o vlastní finanční distribuci, obrátil se na staré známé. V třeskutém přestupu získal Hraběte z DRFG a společně přizvali ke spolupráci i Mičku.

„Fipox Finance nabízí investiční produkty zejména pro kvalifikované investory. Do budoucna plánujeme i nabídku investičních produktů pro retailový trh, na této nabídce však stále pracujeme a očekáváme její postupné spouštění během příštího roku,“ říká k tomu Vavřík. Aktuálně jeho skupina nabízí zejména investiční akcie dvou realitních fondů Domoplanu a také jednu emisi firemních dluhopisů s minimální investicí tři miliony korun. Jde o dluhopis se splatností tři a půl roku a s ročním výnosem sedm procent.

„Prostředky investorů budou využity na realizaci projektů rezidenčního bydlení v souladu s dlouhodobým plánem skupiny Fipox,“ vysvětluje Vavřík, podle kterého dnes skupina pracuje s kapitálem kolem dvou miliard korun.

Aktuálně má skupina rozestavěné projekty v Brně se zhruba čtyřmi sty byty. „Jmenovitě se jedná o rezidenci Pekárenský dvůr, rezidenci Starý pivovar a Novou Líšeň. Dále také velký rezidenční projekt Na Mariánské cestě v Brandýse nad Labem s 321 byty. V přípravné fázi jsou rezidenční projekty v rozsahu dalších stovek bytů,“ naznačuje plány Vavřík, který letos v médiích prezentoval své plány expandovat s vlastními rezidenčními projekty také do Chorvatska a Srbska. Kromě toho Fipox nabízí investice do energetiky a stavebnictví.

Do rodiny brněnských investičních skupin tak vedle zavedené DRFG či mladé skupiny Progresus Invest Holding Lukášů Zrůsta a Forala přichází další ambiciózní hráč, který se bude ucházet o stovky milionů od středních a drobných investorů. Jde o další byznysový příběh velkých myšlenek, smělých plánů i nemalého investičního rizika. Navíc v notoricky známém obsazení.

Svým věřitelům má Mička vrátit přes šest milionů korun. Z pohledu velikosti jeho byznysového pádu jde o zlomek peněz.

Podnikatel Michal Mička před lety vsadil na módní byznys. Chtěl sdružit několik českých značek a vyrazit s nimi do světa. Jeho plány se ale nezdařily a většina firem skončila v insolvenci.

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět na výpis