#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

První na východě. Cetin rodiny Kellnerových vydal dluhopisy za 12 miliard

Telekomunikační společnost Cetin Group ze skupiny PPF vydala eurové dluhopisy v hodnotě 500 milionů eur, tedy 12,3 miliardy korun. Bude jimi refinancovat své zadlužení.

Po nedávné obří emisi dluhopisů společnosti ČEZ za 600 milionů eur (zhruba 14,7 miliardy korun) vrhla na trh své cenné papíry další velká tuzemská skupina.

Společnost Cetin Group, která poskytuje ve střední a východní Evropě telekomunikační infrastrukturu, úspěšně umístila pětiletý prioritní eurobond v hodnotě 500 milionů eur (12,3 miliardy korun). Vyplývá to z regulatorních oznámení firmy.

„Tato ustavující emise infrastrukturní části naší telekomunikační divize přilákala velký zájem investorů i přes nepříznivé okolnosti války na Ukrajině. Podobně jako před dvěma lety při krizi covid-19 znovu otevíráme trh jako první soukromý emitent ze střední a východní Evropy,“ komentovala transakci Kateřina Jirásková, finanční ředitelka skupiny PPF.

Dluhopis je splatný 14. dubna 2027 a nese pevný roční kupón ve výši 3,125 procenta. Poptávka po dluhopisech převýšila nabídku téměř dvakrát. Emisi si kupovali velcí institucionální investoři a správci aktiv z Velké Británie, Beneluxu, Francie, Německa, Rakouska, Švýcarska a severských zemí.

Udržitelný ČEZ

Podle generálního ředitele Cetin Juraje Šedivého použije firma „veškerý čistý výnos z dluhopisů na refinancování stávajících bankovních úvěrů skupiny Cetin“. Vydání a prodeje dluhopisů se účastnilo přes deset mezinárodních bank.

Ještě větší dluhopisovou emisi vydala před pár dny energetická skupina ČEZ. Dluhopisy s úrokem 2,375 procenta použije na investice spojené se snižováním emisí skleníkových plynů. Když firma závazek nesplní, úrok vzroste o 0,75 procentního bodu.

Udržitelné dluhopisy ČEZ jsou splatné v roce 2027. „V rámci střední a východní Evropy jde o vůbec první emisi dluhopisů vázaných na udržitelnost vydanou energetickou společností s investičním ratingem,“ uvedla k tomu společnost ČEZ.

Zatímco majoritním akcionářem společnosti ČEZ je stát, který přes ministerstvo financí drží zhruba 70 procent akcií firmy, tak v případě Cetinu jde o první takto velkou dluhopisovou emisi čistě privátní firmy ve střední a východní Evropě.

Zdroj: Seznamzpravy.cz

 

zpět na výpis