#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Restaurace Coloseum míří na burzu. Úpis akcií bude dostupný i menším investorům

Zakladatel a většinový majitel řetězce restaurací Pizza Coloseum Jan Mužátko pošle v průběhu června svoji firmu na trh Start pražské burzy. Od investorů by chtěl na rozvoj a úhradu části dluhů, které kvůli pandemii narostly, získat minimálně vyšší desítky milionů korun.

„Pandemii jsme přežili, máme připravených pět nových projektů, z toho tři se už rozvíjejí. Firma je schopná se rychle vrátit minimálně na čísla z roku 2019, i výš,“ řekl Mužátko v rozhovoru pro deník E15.

Poškozený obor

Objem emise je stanovený na 75 až 150 milionů korun, maximálně půjde o 38procentní podíl ve firmě. Primární veřejná nabídka bude dostupná i drobným investorům, minimální výše úpisu by se měla pohybovat okolo 20 tisíc korun. I po primární veřejné nabídce zůstane Mužátko většinovým akcionářem. Minoritní podíl už v současnosti drží finanční společnost Wood & Company.

V roce 2019 dosáhl obrat skupiny 352 milionů korun a Coloseum mělo téměř 400 zaměstnanců. V průběhu pandemie skončilo v Česku zhruba deset procent restauračních zařízení. Ostatním poklesly tržby o desítky procent. Rovněž skupině Coloseum spadly tržby až o dvě třetiny, byla nucena uzavřít několik provozoven a počet zaměstnanců se snížil o více než dvě třetiny.

„Obor je poškozený a bude trvat nějakou dobu, než se nadechne. A my chceme využít této chvíle k expanzi, máme know-how a potřebujeme zdroje na investice,“ podotýká Mužátko.

Do společnosti Coloseum Holding nepatří jen stejnojmenné restaurace, ale také Pivovar Národní v Praze. Firma rovněž spravuje pražskou Občanskou plovárnu a má na starost občerstvení diváků v hokejových arénách v Liberci, Pardubicích a Kladně. Součástí skupiny je také velkoobchod Pragogastro. A nedávno získala Coloseum Holding franšízu na provozování italských kaváren Caffé Pascucci v Česku.

Místo dluhopisů sázka na marketing

Právě skutečnost, že obor gastronomie patřil mezi nejzasaženější pandemií, způsobila, že banky nejsou firmám z oboru příliš ochotné půjčovat. Navíc i Coloseum vyšlo z pandemie zadluženější. Nabrání dalších dluhů, například vydáním dluhopisů, tak nedávalo ekonomicky příliš smysl. I proto firma Coloseum zvolila cestu získání kapitálu prodejem akcií na burze.

Roli v rozhodnutí zalistovat akcie na burze hrály také marketingové důvody. „Když budete mít byznys na burze, je to forma marketingu. Můžete provázat investory se zákazníky,“ vysvětluje Mužátko.

Výsledný objem prodaných akcií bude samozřejmě záviset na zájmu investorů. Přece jen několik vln covidu celé odvětví tvrdě zasáhlo. Všechno špatné je však podle Mužátka k něčemu dobré. „Dva roky covidu nám ukázaly, kdo je z obchodních partnerů loajální, a kdo není. Kdo je, či není partner. A druhá věc je, že během těch dvou let jsme firmu neuvěřitelně vyčistili a stabilizovali. Takže je nyní připravená na startu a potřebuje jen ty správné tretry. A ty bez financí nezískáte,“ uvádí.

Pokud se primární veřejná nabídka vydaří, objeví se na pražské burze vůbec první firma z gastronomického sektoru. V zahraničí se přitom akcie společností z tohoto odvětví běžně obchodují. Za zmínku stojí namátkou třeba sítě rychlého občerstvení McDonald’s a Domino’s Pizza, kavárenský řetězec Starbucks či třeba na madridské a varšavské burze zalistovaná skupina Amrest Holdings. Ta provozuje po Evropě v rámci franšízy mimo jiné restaurace KFC a Burger King.

Cenné papíry pro trpělivé investory

Jelikož nový kapitál bude určený primárně na úhradu dluhů a rozvoj firmy, nemohou zatím akcionáři počítat v nejbližších letech s dividendami. „Když se bude dařit, tak dividendy přicházejí v úvahu za tři až čtyři roky. Záviset bude na ziskovosti,“ upřesňuje Mužátko.

Právě nejistota ohledně budoucího vývoje hospodaření skupiny a celého odvětví dělá podle portfolio manažera společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera z akcií Coloseum Holding rizikovější záležitost. „Je otázkou, jak významným zotavením gastro projde a nakolik jej v delším období negativně ovlivní širší strukturální trendy nastolené pandemií,“ říká a upozorňuje, že „ke smysluplné profitabilitě, respektive provoznímu cash flow se firma dopracuje až v roce 2024“. „Pokud bych měl o investici teoreticky uvažovat, musela by být valuace skutečně extrémně nízká,“ konstatuje Pfeiler.

Zdroj: E15

zpět na výpis