#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Sázkovka Maxi‑Tip žádá o ochranu před věřiteli. Potíže má dlouhodobě

Přední česká sázková kancelář Maxi‑Tip má problémy. Počátkem tohoto roku podala návrh na vyhlášení mimořádného moratoria, kterému následně vyhověl insolvenční správce. Po dobu tří měsíců tak společnost nemusí platit například své úvěry v bankách a soud po dobu trvání ochrany nemůže rozhodnout o úpadku společnosti nebo provést exekuci jejího majetku.

V oficiálním návrhu, kterým firma o vyhlášení moratoria žádala, stojí, že sázkovou kancelář zasáhla především opatření, kterými se vláda snažila v průběhu loňského roku zmírnit průběh pandemie nemoci covid‑19.

„Po vyhlášení nouzového stavu v březnu byly v podstatě ze dne na den zrušeny téměř všechny sportovní události a nebylo na co sázet, což je hlavní činností navrhovatele. Pokles tržeb však neznamenal pokles fixních nákladů,“ stojí ve veřejně přístupném dokumentu z insolvenčního rejstříku.

Tuzemské sportovní soutěže se nakonec ve druhé polovině roku opět naplno rozjely,toale firmu nezachránilo. Z prohlášení vyplývá, že sázkovou kancelář významně poznamenalo především zrušení velkých sportovních událostí, jako bylo například mistrovství Evropy ve fotbale nebo letní olympijské hry, které se měly konat v japonském Tokiu.

Společnost Maxi‑Tip se podle oficiálního prohlášení na tyto akce připravovala tím, že „investovala značné finanční prostředky do marketingu, nových technologií a celkového posílení týmu“. Vedení přitom počítalo, že náklady pokryje příjmy ze sázek právě v rámci těchto velkých akcí.

Na konkrétní dotazy HN společnost Maxi‑Tip nereagovala. O kolik přesně v důsledku protipandemických opatření sázkovka přišla, tak není jasné.

Fakt je, že finanční problémy má sázková kancelář dlouhodobě a pandemie koronaviru je nadále přiživila. Už v průběhu roku 2019 se na internetových fórech webů zaměřujících se na sázení začaly objevovat zprávy o tom, že se firma výrazně zpožďuje s vyplácením výher svým zákazníkům. Ti si stěžovali, že jim chodí peníze několik týdnů, či dokonce měsíců od zažádání o vyplacení jejich výher. Běžná doba je přitom jen několik dní.

Sázkové kanceláře přitom mají ze zákona povinnost poslat peníze svým klientům maximálně 60. den od tohoto zažádání. Maxi‑Tip však podle hráčů tuto dobu nedodržuje, a navíc často ani nereaguje na jejich dotazy skrze zákaznickou podporu nebo sociální sítě. Na Facebooku a Instagramu je firma neaktivní už od února loňského roku.

To, že se Maxi‑Tip s proplácením výher svým klientům výrazně opožďuje, potvrzuje i Celní úřad pro hlavní město Prahu, pod který problematika hazardního průmyslu spadá. Na něj se hráči kvůli nevyplaceným výhrám obracejí dlouhodobě. Podle vyjádření mluvčí Ivany Kurkové pošle kvůli Maxi‑Tipu takovou stížnost měsíčně asi 30 lidí, za celý loňský rok šlo zhruba o dvě stovky případů. „Sázková kancelář je řídícími orgány vyzvána k nápravě, a pokud tak neučiní, může jí celní úřad udělit pokutu,“ řekla Kurková.

Kromě zpoždění s nevyplacenými výhrami naznačuje finanční potíže firmy také výroční zpráva z roku 2018. Sázková kancelář vykázala kumulované ztráty ve výši takřka 102 milionů korun, což snížilo vlastní kapitál firmy k rozvahovému dni na 18,1 milionu korun. „Společnost považujeme za podkapitalizovanou. Nebyly nám předloženy dokumenty, které by jednoznačně svědčily o tom, že se vedení společnosti problém podkapitalizace podaří kladně vyřešit. Ohrožení schopnosti společnosti nepřetržitě trvat považujeme za významné,“ napsal v auditorském usnesení, jež je součástí výroční zprávy, Luboš Michal, člen Komory auditorů ČR.

Předseda představenstva společnosti Maxi‑Tip Karel Kabrna ve výroční zprávě uvedl, že vývoj je horší, než se před rokem očekávalo: „Firmě se nepodařilo najít účinná opatření, která by výsledky hospodaření výrazně zlepšila.“ Finanční potíže sázkové kanceláře přitom nastaly i přesto, že v roce 2018 dokázala utržit 2,2 miliardy korun, především díky on‑line sázení.

Kabrna ve výroční zprávě také shrnul hlavní důvody, proč tomu tak je. Maxi‑Tipu se prý nepodařilo ve vysoce konkurenčním a regulovaném prostředí dostatečným způsobem navýšit marže kurzového sázení, a navíc u společnosti hraje stále méně lidí. A to i přesto, že firma investovala značné prostředky do motivačních akcí a bonusů pro své hráče. „Jakýkoliv pokus o zvýšení marže či snížení nákladů na reklamu a podporu sázení se projevil odlivem klientů,“ napsal ve zprávě Kabrna.

I z toho důvodu začala firma shánět peníze. V polovině roku 2019 dokonce začala vydávat tříleté dluhopisy za několik desítek milionů korun a většina jejích akcionářů byla také nucena navýšit základní jmění firmy o 30 milionů korun na celkovou částku 150 milionů, což se setkalo s vlnou nevole z řad samotných akcionářů – někteří z nich s navýšením nesouhlasili. Mezi spolumajitele firmy patří například český pokerový hráč a multimilionář Martin Kabrhel nebo Jiří Novák, někdejší ministr spravedlnosti ve vládě Václava Klause v letech 1992–1996.

Firma momentálně hledá silného investora, který by jí pomohl vyřešit její finanční problémy. V minulosti vedení společnosti jednalo například s největší polskou sázkovou kanceláří STS miliardáře Mateuzse Jurozska, z akvizice ale nakonec sešlo.

O mimořádné tříměsíční moratorium může, za určitých okolností, požádat každá firma, jejíž provoz a fungování bylo významně omezeno vládními opatřeními souvisejícími s potlačením pandemie. Podnikům pomáhá řešit problémy s cash flow, protože dočasně nemusí platit třeba úvěry v bankách a je také chráněna před exekucí.

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět na výpis