#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Šéf Key Investments dostal pět let za hru s dluhopisy

Obce, nadace, lidi jako Terezu Maxovou, Stanislava Grosse,Martina Kocourka či poradce Jaroslava Ungermana spojuje makléřská firma KeyInvestments. Už podruhé si vyslechl od Městského soudu v Praze pětiletý trest vězení její šéf, bývalý předseda představenstva, Daniel Brzkovský. Spolu se svou kolegyní Klárou Fenstererovou, která dostala o rok nižší trest, připravil klienty společnosti o více než 800 milionů korun. Zhrubapropětdesíteksvých zákazníků, mezi které patřily iměsta a firmy, v letech 2004 až 2011 nakoupili bezcenné dluhopisy.

Stejný trest si dvojice vyslechla již před necelými čtyřmi lety. Rozsudek ale zrušil odvolací soud a přikázal znovu přepočítat způsobenou škodu. Předsedovi prvoinstančního senátu Petru Hovorkovi navíc přikázal, ať prověří podíl další obžalované Aleny Šťastné, která tehdy dostala tříletý trest. A také ať se pokusí zjistit, kdo za firmou skutečně stál a měl z jejích ztrátových obchodů prospěch.
Hovorka Šťastnou včera nakonec zprostil obžaloby s tím, že neměla na starosti investiční činnost a o finančních operacích neměla ani vědět. „Její působení v představenstvu bylo jen formální,“ připustil. To, kam šly peníze za nakoupené bezcenné papíry, se už po více než deseti letech nepodařilo zjistit. Soudce také v rozsudku mírně upravil způsobenou škodu, když ji snížil z 873 na 849 milionů korun. „Je to ale tak malý rozdíl, že se stále jedná o astronomickou škodu,“ konstatoval Hovorka.

Nejvíce peněz ve firmě utopily radnice vedené tehdy politiky ODS. Praha 6 tratila u makléřské firmy 243 milionů korun, Praha 10 pak 214 milionů. Stěžovat si na ni naopak nemohou bývalý premiér Stanislav Gross (ČSSD) či exministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Gross totiž s její pomocí před třinácti lety zázračně zbohatl – Key Investments mu na jaře 2007 půjčila 13 milionů na nákup akcií Moravie Energo, které vzápětí prodal s neuvěřitelným ziskem 80 milionů korun. A v roce 2008 pak pomohla pozdějšímu ministrovi průmyslu Martinu Kocourkovi (ODS) „odklonit“ 16 milionů před manželkou, se kterou se rozváděl.

U počátků společnosti byl další muž blízký politice – tajemník tehdejšího prezidenta Václava Klause Jiří Weigl. Firmě Key Investments svěřil 400 tisíc iKlausův think-tank Centrum pro ekonomiku apolitiku. Ten byl jedním z mála, kdo vložené penízedostalzpět.Dlouhomunezůstaly – soud řekl, že tím byli poškozeniostatnívěřitelé,apenízesemusely vrátit do konkurzní podstaty.
Mezi poškozenými klienty bylo více známých lidí či firem. Třeba JaroslavUngerman,tehdejšíšéfporadce premiéra Vladimíra Špidly.Zuloženého 1,7 milionu korun mu Key Investments nadále dluží 920 tisíc korun. A o desetinásobnou sumu – 9,2milionu korun –firma připravila iNadaciTerezyMaxové.Mezifirmami „vede“Hornická zdravotní pojišťovna s pohledávkou 162 milionů.
To, že se cíleně zaměřili na politiku, připustil i Brzkovský. „Museli jsme se nějak prosadit a to byla šance získat klienty, které bychom jinak nezískali,“ reagoval po verdiktu. Stojí si ale za tím, že firma prý byla zdravá a položila ji jen medializace a útok na ni. „To co my, dělalo i 95 procent jiných společností, ať lobbing, čispojení spolitiky,“ uvedl.

Jenže firma nakupovala velice rizikové dluhopisy firem jako Via Chem Group, Sincom či E Side Property. Po krachu Key Investments se ukázalo, že měly takřka nulovou hodnotu. „Nakoupili jsme takové papíry, které vyhovovaly smluvnímu zadání s klienty. Ti věděli, co nakupují, nikdy to nerozporovali a chtěli výnos, kterého jsme těmito cennýmipapíryhodlalidosáhnout,“ hájí se Brzkovský. Nebýt mediálního útoku avýběrů, prý by vše ustáli.

Sám Brzkovský již dříve ukázal na několik mužů, kteří podle něj za Key Investments stáli – především prý finančník Vladimír Kroužecký, který byl podle něj skutečný majitel. Brzkovský prý jen podepisoval, co mu nařídil. „Ten tu firmu vlastnil, na denní bázi ji řídil, o všem rozhodoval,“ uvedl před třemi roky pro Reportéry ČT. Kroužecký to ale popřel a policie důkazy proti němu nenašla. Kolem firmy se pohyboval i podnikatel Petr Sisák, o němž se říká, že ovládal právě Via Chem Group. Nyní je Sisák stíhán v kauze údajné insolvenční mafie právě kolem společnosti Via Chem Group.

Zdroj: Hospodářské Noviny

zpět na výpis