#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Trh firemních dluhopisů se smrskl o třetinu, emisí ale přibylo

Průměrný výnos korporátních dluhopisů vydaných v ČR vzrostl v březnu 2023 na 8,28 procenta ze 6,38 procenta před rokem. Zvýšil se i počet emisí. Na druhé straně objem emisí klesl z 15 miliard korun na 10,8 miliardy korun. Vyplývá to z údajů portálu Dluhopisomat.cz, který srovnává všechny dluhopisy v České republice.

“Výnosy korporátních dluhopisů rostou v meziročním srovnání zejména v důsledku vyšších úrokových sazeb České národní banky (ČNB). Zvýšily se téměř o dva procentní body a staly se konkurencí tradičním bankovním vkladům či fondům ,” uvedl hlavní ekonom Comfort Finance Group (CFG) Vladimír Pikora.

Vyšší výnos za vyšší riziko

Dluhopisy lákají podle analytika Golden Gate Pavla Ryby investory na vyšší úroky, než kolik nabízejí banky na termínovaných vkladech nebo spořicích účtech. ” Nutno říct, že za vyšší výnos klienti také nesou vyšší riziko , korporátní dluhopisy jsou spojeny s vyššími možnostmi ztráty, než je tomu v bankách nebo třeba v drahých kovech . Není tam žádná garance vkladů,“ upozornil..

Investoři podle Pikory zohledňují vývoj úrokových sazeb a žádají dluhopisy, které nabízejí výrazně vyšší výnosy než loni. Uvědomují si také, že pro další zvyšování úrokových sazeb již nejspíše není prostor a vyplatí se jejich současné úrovně využít. Podobná šance se nemusí v blízké budoucnosti opakovat, zvlášť když ČNB může ještě letos úrokové sazby snížit, dodal.

Celkový počet emisí korporátních dluhopisů vydaných v období leden až březen 2023 vzrostl ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2022 z 241 na 261 . Výrazně se na druhé straně snížil celkový objem emisí a zkrátila se i doba jejich splatnosti. Zatímco v prvním čtvrtletí 2022 byly vydány dluhopisy v objemu 15,0 miliardy Kč, v prvním čtvrtletí 2023 to bylo 10,8 miliardy korun.

Průměrná doba splatnosti se v meziročním kvartálním srovnání zkrátila ze 3,73 na 3,59 roku, když jen v březnu 2023 klesla z loňských 4,05 na 3,50 roku. Již více než rok na trhu výrazně dominují menší emise v objemu do 25 milionů Kč. Velkých emisí s objemem nad 100 milionů Kč bylo od ledna 2022 vydáno pouze 125, upozornil Pikora.

Dluhopisomat je dluhopisové tržiště. Poskytuje služby emitentům vydávajícím dluhopisy a investory informuje o bezpečnějších emisích. Je součástí investiční skupiny CFG, která na českém finančním trhu působí přes deset let.

 

Zdroj: newstream

zpět na výpis