#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Válka finančníků o miliardový podíl v Bohemia Energy prošla milníkem

Letitá miliardová pře mezi manželi Písaříkovými a Tomášem Bártou o podíl v energetické skupině Bohemia Energy postoupila do dalšího dějství. Včerejším dnem měla totiž vypršet lhůta pro zpeněžení tohoto podílu, který insolvenční správce zkrachovalého Tomáše Bárty před půl rokem zařadil v rámci konkurzu do finančníkova majetku.

Miliardářský manželský pár Písaříkových vlastnící majoritu v Bohemia Energy tvrdí, že tím Bárta jednou provždy ztratil možnost desetiprocentní podíl na jejich firmě získat. Bárta kontruje tím, že kvůli aktivitám manželů lhůtu nešlo dodržet. Osud miliardového sporu, jehož výsledek je důležitý i pro vypořádání věřitelů zbankrotovaného Bártova EMTC s dluhy ve vysokých stamilionech korun, tak stále nemusí být uzavřen.

„Spor s panem Bártou o podíl v Bohemia Energy dnešním dnem definitivně skončil. Původní podíl se mění na takzvaný uvolněný a naše společnost s ním naloží zákonem předvídaným způsobem.“ uvádí Hana Novotná, mluvčí společnosti Bohemia Energy. Během února přitom Vrchní soud v Praze odročil na neurčito řízení, které mělo otázku vlastnictví podílu, o které se obě strany přetahují už šest let, rozhodnout.

„Nadále považuji svůj nárok na desetiprocentní podíl v Bohemia Energy za zcela oprávněný. K uběhnutí žádné lhůty nedochází a věřím, že to soudy brzo prokážou,“ oponuje finančník Tomáš Bárta.

Podle vyjádření Bohemia Energy si Bárta může propříště nárokovat jen finanční vypořádání. „Jeho výše by podle pravidel stanovených již v roce 2011 neměla činit více než jedno procento vlastního kapitálu Bohemia Energy,“ doplnila Hana Novotná. Podle insolvenčního správce Brože však nebyl během půlroční lhůty možný prodej z důvodu žalob podaných vlastníky Bohemia Energy.

Zdroj: E15

zpět na výpis