#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Věřitele firem ze zkrachovalé skupiny EMTC hájí spolek, bojuje o 1,8 miliardy

Poškození věřitelé firem ze zkrachovalé skupiny EMTC založili spolek s cílem zvrátit vývoj v insolvenčním řízení a dosáhnout uspokojení svých pohledávek. Spolek Koruna bude hájit zájmy stovek drobných věřitelů, kteří investovali peníze do dluhopisů skupiny Tomáše Bárty či jeho projektu Lipa Land. Oproti nim stojí žralok Petr Bujnoch, který si nárokuje pohledávky za téměř tři čtvrtě miliardy.

Do insolvenčního řízení se přihlásilo 854 věřitelů, jejichž pohledávky činí téměř 1,8 miliardy korun. Naprostou většinu z nich pak tvoří právě investoři do dluhopisů, ve středu to ve zprávě sdělili zástupci spolku.

„Situace se doposud vyvíjí výrazně v neprospěch drobných věřitelů, kteří byli doslova odstaveni na druhou kolej. Budu je bránit a usilovat o spravedlivou insolvenci EMTC,“ uvedl advokát Jan Hrazdira, který stojí v čele spolku. Ten se dlouhodobě specializuje na insolvenční řízení.

Klíčovou roli měl ve sledované insolvenci zkrachovalé loterijní společnosti Sazka, kde zastupoval insolvenčního správce Josefa Cupku. Zastupoval také významné korporátní věřitele a banky v insolvencích společností LESS&FOREST, PSJ či ČKD Kutná Hora a působil při restrukturalizaci strojírenské firmy Kovosvit MAS. Je expertem v oblasti řešení obchodních sporů a arbitráží.

Do spolku může vstoupit každý věřitel, který přihlásil svou pohledávku do insolvenčních řízení vedených proti Bártovi nebo jedné z firem jeho skupiny. Je otevřen i těm poškozeným věřitelům, kteří kvůli krachu EMTC přišli o podstatnou část svých úspor a nemají již peníze na efektivní obranu svých zájmů a financování právních služeb.

Vstup do spolku je zdarma. Členský příspěvek však bude třeba uhradit, až pokud dojde k alespoň částečnému uspokojení pohledávky. V takovém případě uhradí členové spolku jedno procento z jejího uspokojení.

Velký dluhopisový pád

Pád skupiny EMTC je jednou z největších dluhopisových kauz Česka. EMTC-Czech je obchodní společnost založená Bártou v roce 2003. Do roku 2019 nabízela dluhopisy za účelem financování svých projektů. Jedním z nich byla výuková aplikace pro děti Lipa Land. V září 2020 na její majetek vyhlásil Městský soud v Praze konkurz.

Do insolvenčního řízení se přihlásilo 854 věřitelů, jejich pohledávky činí téměř 1,8 miliardy korun. Naprostou většinu z nich pak tvoří právě investoři do dluhopisů. Ti ztratili nad insolvenčním řízením vliv poté, co se stal předsedou věřitelského výboru Petr Bujnoch, který si z celkových pohledávek nárokuje téměř tři čtvrtě miliardy. Právě do takové výše se kvůli nejrůznějším smluvním pokutám a úrokům vyšplhala původní půjčka za necelých 150 milionů korun, kterou Bujnoch Bártovi poskytnul v letech 2013 až 2019.

Právě vysoké úroky mají být důvodem, proč Bujnochovy pohledávky, které částečně přeprodal spřízněným firmám, jež je do insolvenčního řízení přihlásily samostatně, tolik nabobtnaly. Z dokumentů v insolvenčním rejstříku vyplývá, že Bujnoch si kromě různých pokut účtoval i penále půl procenta denně, což znamená úrok přes 180 procent ročně.

„Kauza EMTC je spolu s Mičkovými oděvními dluhopisy tou nejčernější kapitolou tuzemských podnikových dluhopisů. Oba případy kazí tomuto druhu investičního instrumentu pověst, při tom v Česku existuje drtivá většina podnikových dluhopisů, které jsou řádně spláceny a investoři jsou s nimi velmi spokojeni. Věřím, že řádné vyšetření celé kauzy EMTC prospěje kultivaci tuzemského trhu s firemními dluhopisy a může zvýšit důvěru investorů,“ říká Jiří Král z platformy Dlouhopis.eu.

Zdroj: Idnes.cz

zpět na výpis