#Dluhopisový rádce

Radíme lidem, komu nenaletět!
Menu

Výrobce sportovních drinků Isoline splatí jen polovinu hodnoty dluhopisů

Nepříjemnou zprávu se před pár dny dozvěděli vlastníci dluhopisů české společnosti Isoline EU. Výrobce doplňků stravy, sportovních a energetických nápojů se kvůli pandemii koronaviru dostal do finančních potíží. Přispěla k tomu i ztráta důležitého zákazníka – automobilky Škoda Auto. Společnost tak nemá dostatek peněz na splacení cenných papírů v objemu sedmi milionů korun. Obligace vydala Isoline EU v roce 2016 prostřednictvím investiční platformy Fundlift.

Z poslední doby jde již o několikátou firmou, která nemůže dostát závazkům ohledně vydaných obligací, a to zejména vůči drobným investorům. Držitelé cenných papírů Isoline mohou dostat zpět 50 procent vložených peněz – zakladatel a spolumajitel firmy Robert Mička je hodlá odkoupit z vlastních zdrojů. Pokud by takový vstřícný krok neučinil, hrozilo by investorům, že ze své investice již nic neuvidí, jelikož při splácení závazků mají vzhledem k zástavám přednost banky. Mičkova nabídka platí do 20. srpna.

Mezi investory je i finanční skupina Natland. Ta v roce 2016 nakoupila cenné papíry v hodnotě 3,2 milionu korun. Zda nabídku přijme, Natland nekomentoval. Robert Mička v dopise, který investorům zaslal minulý týden, uvedl, že se v posledních měsících situace pro jeho odvětví podnikání nevyvíjela dobře. Například tržby se propadly o více než 60 procent. Přes snahu snížit výrazně náklady není společnost „momentálně dostatečně likvidní“.

Dluhopisy firma Isoline EU vydala před čtyřmi lety a získané peníze byly společně s úvěry od finančních domů použity na navýšení výrobních kapacit. „Nepodařilo se nám ale byznys nastartovat podle našich představ,“ uvedl Mička na dotaz HN. Mimo jiné se podle něj nezdařily snahy získat strategického partnera pro maloobchodní prodej. Podnik tak byl až příliš závislý na firemních zákaznících. „Firma má majetek v podobě výrobních kapacit a ty neuměla naplnit. Krizí se to ještě prohloubilo,“ řekl Mička s tím, že další existence společnosti „je v ohrožení“.

Právě nízký podíl maloobchodních prodejů se během probíhající krize ukázal jako slabina. Řada firemních odběratelů začala razantně snižovat své náklady. Mezi nimi i zmíněný klíčový zákazník Škoda Auto. Mladoboleslavská automobilka neprodloužila společnosti smlouvu na nákup nápojů pro své zaměstnance. Ztráta tak významného odběratele ukrojila ve druhém čtvrtletí tohoto roku značné procento tržeb.

Dalším problémem pro podnik bylo a nadále je, že hned v počátcích krize, tedy v březnu, banky přerušily jednání o refinancování stávajících dluhů. Banky podle Mičky v podstatě „zavřely svou náruč“ a nyní vyčkávají, až bude mít firma k dispozici účetní údaje za celý finanční rok. Ten v případě firmy Isoline EU končí v září. Robert Mička odhaduje, že propad tržeb za celé účetní období dosáhne přes 40 procent a ztráta bude více než čtyři miliony korun při obratu okolo 35 milionů. V minulém roce přitom společnost Isoline EU dosáhla zhruba půlmilionového čistého zisku při obratu skoro 60 milionů korun. Firma se rovněž pokoušela získat podporu v rámci státních programů Covid, vzhledem ke svému vyššímu dluhovému zatížení ale bez úspěchu a Mička neočekává, že by se v tomto směru mělo něco změnit.

Každopádně to letos není poprvé, co se některý z emitentů dostal do potíží a nebyl schopen splatit dluhopisy. Nedávno HN informovaly o případu řetězce restaurací Regal Group. Touto emisí se na podnět držitelů obligací zabývá Česká národní banka. Hlavně drobní investoři se spálili i na bondech hračkářského e-shopu Bejbynet.cz.

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět na výpis