Vysoké ceny pořádně drtí české domácnosti. Oproti loňskému roku si nejvíce připlácíme za bydlení, energie a potraviny. Vysoká inflace navíc rychle znehodnocuje naše úspory. Odborníci proto poradili, jak peníze ochránit.
Inflace v poslední době Čechům pořádně ukusuje z jejich úspor. Odborníci očekávají, že na podzim se může pohybovat dokonce kolem 20 %. “Současná inflace vede k rychlému znehodnocování peněz,” uvedl guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl.
Jak peníze ochránit?
Lidé se proto začali více zajímat o to, jak peníze před inflací ochránit. Odborníci doporučují zhodnocovat peníze na úročených účtech bank. “Pro konzervativní Čechy je vhodným řešením stavební spoření. Kromě každoroční státní podpory ve výši až 2 000 korun nabízí dnes uzavřené smlouvy i velmi zajímavé úročení vkladu. Například Buřinka v říjnu letošního roku nabízela nadstandardní úrok z vkladů 2,5 % ročně, navíc garantovaný po dobu minimálně šesti let,” sdělila Jana Žáčková z hyponamiru.cz.
Výhodné je také investovat. “Možností je celá řada. Od nemovitostí přes různé cenné papíry až po drahé kovy či alternativy v podobě kryptoměn. Každá z těchto investic má různou míru rizika i očekávaného výnosu,” doplnila Žáčková.
Obliba zlata je vysoká
Češi podle expertů důvěřují drahým kovům, do kterých rádi investují. Lidé by však měli volit nejlépe certifikované investiční zlaté slitky. Ty jsou dostupné v různých gramážích a v případě potřeby se dají snadno prodat.
“Zlato je pro mnohé symbolem jistoty a pojistkou na nejhorší časy. Zatímco peníze se mohou v případě války, hyperinflace či kolapsu finančního trhu stát velmi rychle bezcennými, zlato si uchovává svou hodnotu,” vysvětlila Žáčková. Lidé však musí při investici počítat s výkyvy cen zlata, které mohou být mnohdy i výrazné.
Do čeho investovat?
Odborníci doporučují před každou investicí přihlédnout ke třem základním parametrům. A to očekávanému výnosu, rizikovosti a likviditě cenného papíru. Lidé totiž musí počítat s tím, že čím vyšší výnos očekávají, tím vyšší riziko musí podstoupit.
“Nejméně rizikové jsou pevně úročené státní a kvalitní firemní dluhopisy. Dopředu víte, na jak dlouhou dobu peníze investujete a jaká je výše úrokové sazby. Obecně nesou nižší riziko i podílové fondy investující do nástrojů peněžního trhu a dluhopisů,” uvedli experti.
V případě dlouhodobějších investic je vhodné se podívat na nabídku smíšených a akciových podílových fondů.
Vyplatí se investice do nemovitostí?
Tržní ceny bytů, rodinných domů i stavebních pozemků v posledních letech výrazně rostly. Podle statistického úřadu Eurostat se od roku 2010 zvýšily ceny obytných nemovitostí v průměru o 121 %.
“Investice do nemovitostí přináší kromě zhodnocení v podobě růstu tržní ceny i dodatečný příjem při jejím pronájmu. V současné době jsou úrokové sazby hypoték vysoko a řada rodin dává přednost nájemnímu bydlení. Vyšší poptávka se promítá i do výše nájemného,” sdělila Žáčková.
Jak investovat?
Investovat lze jednorázově vyšší obnos peněz i pravidelně po menších částkách. “Pokud se rozhodnete investovat, nezapomeňte své úspory rozložit do více typů cenných papírů a aktiv. Vhodnou diverzifikací totiž přispějete ke snížení investičního rizika,” radí odborníci. Před investováním je potřeba také znát investiční horizont, což je doba, po kterou své úspory lidé nebudou potřebovat.
Zdroj: TN.cz
zpět na výpis